Jak zapobiegać powstawaniu wad wymowy u dzieci

Karm dziecko piersią do 12 m. ż., gdyż naturalny sposób wzmacnia mięśnie warg, podnosi język w górę, przygotowuje żuchwę do rozcieńczania pokarmów stałych i utrwala prawidłowy nawyk oddychania przez nos.

Unikaj przeciągania karmienia butelką ze smoczkiem, gdyż przyczynia się to do:

-         nieprawidłowego oddychania przez usta

-         częstych infekcji górnych dróg oddechowych

-         sprzyja powstawaniu wad zgryzu

-         wsuwaniu języka między zęby

·        Nie przyzwyczajaj dziecka do ssania smoczka lub palca

·        Zadbaj, aby dziecko swobodnie oddychało nosem (dobra drożność jamy nosowej)

·        Mów do dziecka poprawnie, nie naśladuj dziecinnej mowy (nie spieszczaj się)

·        Mów do dziecka krótkimi zdaniami i nie podawaj nazw zastępczych np. „miau” – kotek, „mu” – krowa

·        Skontroluj u lekarza, czy dziecko nie ma przyrośniętego wędzidełka podjęzykowego

·        Sprawdź, czy dziecko prawidłowo słyszy – zwróć uwagą na:

-         gaworzenie u dziecka niesłyszącego około 4-5 m. ż. jest stale takie stałe

-         gaworzenie w 6-8 m. ż ustaje lub zamienia się w krzyk

-         dziecko nie reaguje na głośne dźwięki z otoczenia (brak odwrócenia głowy, wyrazu twarzy lub oczu)

-         rozumienie prostych poleceń (dziecko w 12 m. ż. normalnie słyszące powinno rozumieć i wykonywać proste polecenia np. „przynieś mamie piłkę”)

-         brak rozwoju mowy u dziecka

-         złą wymowę

-         nielogiczne reakcje zwłaszcza, gdy dziecko nie widzi osoby mówiącej

Jeżeli zauważy się u dziecka któryś z niepokojących w/w objawów, to należy zgłosić się do specjalisty – laryngologa, audiologa lub logopedy.

mgr Halina Nuszkiewicz
      logopeda